Svátek má: Jáchym

Zprávy

Velikost textu:

Ischinger: Vstup Gruzie a Ukrajiny do NATO je pro Putina červenou čárou

Ischinger: Vstup Gruzie a Ukrajiny do NATO je pro Putina červenou čárou

Šéf mnichovské bezpečnostní konference Wolfgang Ischinger věří, že ruského prezidenta Vladimira Putina „pronásleduje strach“, že USA chtějí učinit Gruzii a Ukrajinu členy NATO .

Wolfgang Ischinger, šéf mnichovské bezpečnostní konference
6. prosince 2021 - 10:45

Podle názoru Wolfganga  Ischingera je nutné přimět Ukrajinu, aby pochopila, že z dlouhodobého hlediska je pro ni lepší zaměřit se na Finsko, které je členem EU, ale není členem NATO.

„To je červená čára pro Rusko... Samozřejmě nemůžeme říci, že se Ukrajina a Gruzie nikdy nestanou členy NATO. Můžeme ale Ukrajinu přimět, aby pochopila, že by pro ni bylo z dlouhodobého hlediska lepší zaměřit se na Finy. Finsko je členem EU, ale ne NATO,“ řekl Ischinger.

Nová německá vláda podle experta potřebuje navázat dialog s Ruskou federací a zasadit se o dialog mezi EU a NATO na jedné straně a Moskvou na straně druhé.

„Je to groteskní: USA a Rusko intenzivně vyjednávají o odzbrojení a strategické bezpečnosti a mezi EU a Ruskem je naprosté ticho," říká. „Příliš si necháváme svazovat ruce našimi vlastními partnery v EU. Dialog s Moskvou by byl špatný pouze tehdy, pokud by to bylo možné interpretovat jako projev slabosti,“ řekl.


Začátek války mezi Ruskem a Ukrajinou je také podle jeho názoru nepravděpodobný, protože cena za to by byla pro Moskvu vyšší než potenciální přínos.

Připomeňme, že nedávno ruský prezident Vladimir Putin navrhl zahájit jednání o vyloučení pohybu Severoatlantické aliance na východ s tím, že bude vyžadovat písemné právní záruky, protože ústní záruky nemusí být naplněny.

(rp,prvnizpravy.cz,handelsblatt,foto:arch.)